HERKESİ MEMNUN ETMEK

Herkesi Memnun Etmek

Nasrettin Hoca ve oğlu pazardan eve dönüyorlarmış. Hoca oğlunu, eşeğe bindirmiş, kendisi de eşeğin yanında yürüyormuş. Yolda yanlarından geçen biri bu durumu görmüş ve hocaya:

 

“Hocam, koca adam sen yürüyorsun, çocuğu eşeğe bindirmişsin bu olacak iş mi?” demiş.

 

Hoca düşünmüş. Adam doğru söylüyor, çocukla yer değiştirmiş. Hoca eşeğe binmiş, çocuk eşeğin yanında yürümeye başlamış. Bir süre sonra yoldan geçen başka bir kişi şöyle bir bakmış hocaya:

 

“Hocam, utan utan! Koca adam eşeğe binmişsin, el kadar çocuğu yürütüyorsun, çocuk kan ter içinde kalmış bu olacak iş mi?” demiş.

Hoca düşünmüş, bu adam da doğru söylüyor. Çocuğu yanına almış ve eşeğe ikisi birlikte binmişler. Biraz ilerledikten sonra rastladıkları başka biri : “Yazık hocam yazık! İki kişi bir olmuş, şuncacık hayvana birlikte binmişsiniz. Bu hayvanın canı yok mu bu olacak iş mi?” demiş.

 

Hoca düşünmüş ve bu adama da hak vermiş. Çocukla eşekten inmişler ve yürümeye devam etmişler. Bir süre sonra rastladıkları bir komşusu hocaya:

 

“Yahu hocam, sende hiç akıl yok mu? İki kişi yürüyorsunuz, eşek boş gidiyor. Biriniz binsenize eşeğe, olacak iş mi bu?” demiş ve bunun üzerine hoca, oğluna dönüp gülmüş ve demiş ki:

 

“İşte evladım, herkesin söylediği, her doğruya uymaya çalışırsan ilerlemek güç oluyor. En iyisi işi yapanın bildiği doğruyu devam ettirmesidir.”  demiş.

 

Şimdiye kadar hangimiz; herkesi memnun edebildik ki ya da herkes tarafından memnun edilebildik?

 

Hiçbirimiz…

 

Bu mümkün değil…

 

Hayatı başkalarına odaklı yaşayarak; en başta kendimiz olmaktan çıkmış oluruz.

 

Kişi öncelikle kendisi mutlu etmek için yaşamalıdır. Başkalarını mutlu etmenin yolu, önce kendinizi mutlu etmenin yolunu sağlamak olmalıdır.

 

Uçaklarda, kalkıştan hemen önce yapılan oksijen maskesi anonsu, bu durumu çok net izah etmektedir.

 

“Çocuğunuza yardım etmeden önce kendi oksijen maskenizi takınız.”  Anonsunu, uçağa binmiş olanlar hatırlayacaklardır.

 

Bu açıdan bakıldığında, başkalarının zararına olmayacak şekilde, kişi önce kendisini gözetmelidir. Bu bencillik değildir.

 

Aslında başkalarını memnun etmek ve onları gözetmek insanın doğal davranışıdır. Sürekli çevresindeki insanları memnun etmeye çalışmak, başlangıçta iyi niyetle başlar sonra alışkanlık haline gelir ve sağlıklı olmayan bir hale dönüşür.

 

Gerektiğinde “hayır” diyebilmek önemlidir.

 

Unutmayın ki; hayatınızı ve mutluluğunuzu başkalarının mutluluğu üzerine kurmadan da sürdürebilirsiniz.

 

Yaşam, her konuda dengede olmanızı ister.

 

Herkesi memnun etmeye çalışırsan, kimseyi memnun edemezsin.

 

Sevgiyle kalın…

 

Nagihan Özdil